تفاوت لوله گالوانیزه و لوله سیاه چیست؟

تفاوت لوله گالوانیزه و لوله سیاه

تفاوت لوله گالوانیزه و لوله سیاه چیست؟

امروزه لوله‌های گالوانیزه میان اکثر مردم شناخته‌ شده‌اند و افراد زیادی در صنایع مختلف از این لوله‌ها استفاده می‌کنند. اما این استفاده گسترده باعث شده تا افرادی که قصد خرید و استفاده از این دسته لوله‌ها را دارند، اسم لوله سیاه را نیز بشنوند. اما تفاوت لوله سیاه با لوله گالوانیزه چیست و هر یک از این لوله‌ها چه کاربرد و خصوصیاتی دارند؟ در این مقاله قصد داریم تا با تشریح تفاوت‌های این دو لوله، به تفاوت لوله گالوانیزه و لوله سیاه بپردازیم.

لوله سیاه

لوله سیاه در واقع همان لوله فولادی بوده که جنس آن بر پایه آهن است. نام‌گذاری این دسته از لوله‌ها به دلیل رنگ کدر و مشکی آن‌ها بوده وبه همین دلیل به آن‌ها لوله سیاه می‌گویند. لوله‌های سیاه به دلیل استحکام و طول عمری که دارند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت لوله سیاه با لوله گالوانیزه

کاربرد لوله سیاه

لوله‌های سیاه از آن جهت که امکان اتصال به یکدیگر به وسیله جوشکاری رزوه یا فلنج را دارا هستند، بیش‌تر در انتقال گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کاربردهای لوله سیاه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خطوط انتقال‌دهنده گاز
 • خطوط انتقال مایعات سازگار
 • استفاده به عنوان داربست
 • استفاده در سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی

لوله سیاه یکی از انواع پرکاربرد لوله است که به آن، لوله فولادی نیز می‌گویند. این لوله در انتقال گاز، سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی و نصب داربست کاربرد دارد.

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه در واقع لوله سیاه است که در فرآیند گالوانیزاسیون قرار گرفته و به لوله گالوانیزه تبدیل شده است. در این فرآیند، پوششی از فلز روی، بر روی لوله سیاه قرار می‌گیرد. فرآیند گالوانیزاسیون به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود که نتیجه آن‌، تولید لوله‌ای با ویژگی‌های متعددی چون مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر رطوبت، طول عمر بالا و … است. پوشش روی همچنین افزایش ضخامت این دسته از لوله‌ها را در پی دارد که این موضوع، یکی از عوامل تفاوت لوله سیاه با لوله گالوانیزه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با لوله گالوانیزه، می‌توانید مقاله “لوله گالوانیزه چیست؟” را مطالعه فرمایید.

مقایسه لوله های گالوانیزه و سیاه

کاربرد لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه در صنایع مختلفی چون ساختمانی، تأسیسات، کشاورزی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله کاربردهای این دسته از لوله‌ها می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • خطوط انتقال آب شرب
 • فنس‌کشی
 • نصب داربست
 • سازه گلخانه
 • خطوط آبیاری
 • پروژه‌های ساخت و ساز

لوله گالوانیزه در واقع همان لوله سیاه یا فولادی است که در فرآیند گالوانیزاسیون قرار گرفته است. در این فرآیند بر روی فلز مادر، پوششی از فلز روی قرار می‌گیرد. این پوشش موجب افزایش طول عمر لوله و مقاومت آن در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی می‌شود. این دسته از لوله‌ها در خطوط انتقال آب شرب به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت لوله سیاه با لوله گالوانیزه

در مقایسه لوله های سیاه و لوله های گالوانیزه می‌توان این دو لوله را در چند بخش مقایسه نمود:

 1. در ابتدایی‌ترین بخش می‌توان به این نکته اشاره کرد که لوله‌های گالوانیزه دارای پوششی از روی هستند ولی لوله‌های سیاه این پوشش را ندارند.
 2. لوله‌های گالوانیزه به دلیل دارابودن پوشش روی، ضدزنگ بوده و در برابر خوردگی مقاوم هستند. به همین دلیل از این لوله‌های می‌توان در خطوط آب شرب استفاده نمود. ولی لوله‌های سیاه برای انتقال آب شرب مناسب نیستند. چراکه بر خلاف لوله‌های گالوانیزه قابلیت مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت را ندارند.
 3. لوله‌های گالوانیزه از ضخامت و وزن بالاتری برخوردار هستند و به دلیل قرارگیری در فرآیند گالوانیزاسیون، قیمت بالاتری نسبت به لوله‌های سیاه دارند.
 4. از لوله‌های سیاه می‌توان برای خطوط انتقال گاز استفاده نمود ولی لوله‌های گالوانیزه برای این امر مناسب نیستند.
 5. طول عمر لوله‌های گالوانیزه از لوله‌های سیاه بیشتر است.
 6. لوله‌های فولادی، تحمل دمای بالاتری نسبت به لوله‌های گالوانیزه دارند.

این مطلب را هم بخوانید: تفاوت لوله گالوانیزه سبک و سنگین چیست؟

تفاوت لوله سیاه با لوله گالوانیزه در مرحله اول شامل تفاوت این دو لوله در دارابودن و یا عدم دارابودن پوشش روی است. همچنین لوله گالوانیزه در مواردی چون قیمت، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، قیمت، کاربرد و … با لوله سیاه تفاوت دارد.

مقایسه لوله گالوانیزه با لوله سیاه

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا به مقایسه لوله گالوانیزه و لوله سیاه بپردازیم و تفاوت لوله سیاه با لوله گالوانیزه را ذکر کنیم. همانطور که گفتیم لوله گالوانیزه در واقع همان لوله سیاه یا لوله فولادی است که از پوشش روی برخوردار است. این پوشش تغییرات بزرگی در کاربرد و ویژگی‌های لوله ایجاد می‌کند. برای مثال لوله گالوانیزه در انتقال آب شرب و لوله سیاه در انتقال گاز کاربرد دارد و نمی‌توان از لوله سیاه برای آب شرب و از لوله گالوانیزه برای گاز استفاده نمود.

شرکت نورد لوله و پروفیل سپند قزوین

شرکت نورد لوله و پروفیل سپند قزوین، در شهرک صنعتی لیا جدید تأسیس گردیده و تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات خط تولید این مجموعه، همگی از بهترین ماشین‌آلات روز دنیا هسیتند که با توجه به دارابودن سابقه‌ی طولانی و کادری مجرب، همواره مرغوبیت کالا را تضمین می‌نماید. هدف شرکت، با در نظرداشتن استانداردهای روز دنیا، کیفیت در بحث لوله و پروفیل در سطح ملی و منطقه بوده که همین امر باعث شده که همواره در این صنعت پیشرو باشد. همچنین باید به این نکته اشاره نمود که شرکت نورد لوله و پروفیل سپند قزوین، تنها مجموعه‌ای در کشور بوده که پتانسیل تولید لوله و پروفیل به دو روش گالوانیزه گرم (غوطه‌وری و نفوذی) را دارا است. همچنین این شرکت می‌تواند انواع لوله و پروفیل را از ورق گالوانیزه گرم تولید کند. امید است کیفیت محصولات تولیدی، موجبات همکاری مستمر را فراهم آورد.

آخرین مقالات :

تفاوت لوله گالوانیزه و لوله سیاه
بلاگ
اقای قربانی

تفاوت لوله گالوانیزه و لوله سیاه چیست؟

امروزه لوله‌های گالوانیزه میان اکثر مردم شناخته‌ شده‌اند و افراد زیادی در صنایع مختلف از این لوله‌ها استفاده می‌کنند. اما این استفاده گسترده باعث شده

سایز لوله گالوانیزه
بلاگ
اقای قربانی

جدول سایز، ضخامت و قطر لوله گالوانیزه

امروزه استفاده از لوله‌های گالوانیزه به بیشترین میزان خود رسیده است. این دسته از لوله‌ها به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی چون ضدزنگی، مقاومت در برابر

تفاوت لوله گالوانیزه سبک و سنگین
بلاگ
اقای قربانی

تفاوت لوله گالوانیزه سبک و سنگین چیست؟

لوله گالوانیزه یکی از پرکاربردترین انواع لوله بوده که از طریق روی‌اندود فلز فولاد تولید می‌شود. این دسته از لوله‌ها به دو روش گرم و

کاربرد پروفیل گالوانیزه در صنایع
بلاگ
اقای قربانی

کاربرد پروفیل گالوانیزه در صنایع مختلف چیست؟

امروزه استفاده از پروفیل‌های گالوانیزه در صنعت ساختمان گسترش چشمگیری را تجربه کرده است. این دسته از پروفیل‌ها به دلیل دارابودن مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد

تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد
بلاگ
اقای قربانی

تفاوت لوله گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

لوله‌های از جنس فولاد، از جمله لوله‌های پر اهمیت و کاربردی در انواع صنایع هستند. لوله‌های فولادی در انواع مختلف و در سایزهای متنوع تولید

درباره ما

شرکت نورد لوله و پروفیل سپندقزوین در شهرک صنعتی لیا جدید در سال 1385تاسیس گردیده و تمامی دستگاه ها و خط تولید این مجموعه همگی ساخت کشور انگلستان میباشندکه با توجه به دارا بودن کادری مجرب در واحد کنترل و کیفیت , همواره مرغوبیت کالا را تضمین می نماید. هدف شرکت با در نظر داشتن استانداردهای روز دنیا , کیفیت در بحث لوله و پروفیل های گالوانیزه در سطح ملی و منطقه بوده , که همین امر باعث شده که همواره پیشرو در این صنعت باشد.

دسترسی سریع

راه های ارتباطی

قزوین کیلونتر14 جاده بویین زهرا , شهرک صنعتی لیا , خیابان کاوشگران , فاز 2 , روبروی کیفیت 3
دفتر مرکزی                                  دفتر کارخانه
02833453481-4                     02833454896-8

پست الکترونیکی :

info[at]sepandqazvin[dot]com

شبکه های اجتماعی :

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سپند قزوین می باشد